Västernorrlands län, Anestesi- och intensivvård
Vill du prova något nytt?

Länssjukhuset Sundsvall-Härnösand är idag ett komplett länssjukhus mitt i Sverige. Sjukhuset kommer under 2011 att bli utbildningssjukhus för läkarprogrammet. Just nu genomgår sjukhuset stora förändringar för att skapa en effektiv och patientsäker vård. Här finns renoverade lokaler med god teknisk standard och engagerade medarbetare. Ett gott samarbetsklimat råder inom sjukhuset liksom med kommuner och primärvård. Länssjukhuset rymmer akut sjukhusvård och många servicefunktioner. Här finns cirka 400 vårdplatser och 2600 medarbetare. Vissa av våra kliniker ansvarar för länssjukvård till befolkningen i hela Västernorrlandslän, som har cirka******invånare.
Läkarutbildning
Länssjukhuset Sundsvall-Härnösand kommer i januari 2011 att välkomna de första studenterna på den regionaliserade läkarutbildningen. Ett uppdrag vi är glada och stolta över!
Sundsvall – nära till allt
Sundsvall är en modern stad i ett behändigt format. Tillräckligt stor för ett rikt utbud av affärer, kultur och nöjen och tillräckligt liten för att vara charmig och lättillgänglig. Shopping, teater och restauranger är lika nära som strand, slalombackar och svampskog.
Norrländsk knutpunkt
Sundsvall är strategiskt placerat vid kusten, mitt i det avlånga Sverige. Tåg-, buss- och flygförbindelserna
är täta. Flyget tar inte mer än 50 minuter till Stockholm, tåget 3,5 timme. Länssjukhuset bedriver verksamhet i såväl Sundsvall som i Härnösand.
Hör av dig så planerar vi ett besök hos oss, speciellt för dig. Kontakta Carina Burman, läkarrekryterare tfn************ ******
Vill du prova något nytt?
– vi kan erbjuda utvecklande arbete och god livskvalitet
Vi söker specialister och överläkare inom följande verksamhetsområden:
• röntgen
• klinisk fysiologi
• geriatrik
• patologi
• ortopedi
• psykiatri
• anestesi
• lungsjukdomar
• kardiologi
• reumatologi
• hematologi
• nefrologi
• kärlkirurgi
• Ögon
• Infektion
Vi söker även ST-läkare inom:
• geriatrik
• ortopedi



