Stockholms län, Apotekschefer
Apotekschef, Farmacevter till DocMorris Apotek Garnisonen, Stockholm
DocMorris Apotek, ett varumärke inom Celesio som är ett av världens ledande distributions- och tjänsteföretag inom farmaciområdet, har under våren öppnat sina första apotek i Sverige. Planen är att på sikt ha minst 100 DocMorris Apotek i Sverige.
DocMorris erbjuder dig möjlighet att växa med oss både på den lokala orten och inom vår internationella koncern. Vi söker medarbetare som värdesätter kundfokus, kvalitet och kompetens, och som har vilja och lust att vara med och bygga upp DocMorris Apotek i Sverige.
Nu söker vi en Apotekschef, Farmacevter som vill vara med och bygga upp DocMorris Apotek Garnisonen i Stockholm som öppnar i december!
I din roll kommer du att verka i en inspirerande miljö med ett härligt team som sätter kunden i fokus. Hos oss på DocMorris får du möjligheten att vara med på den spännande resa det innebär att bygga en apotekskedja från grunden.
DocMorris apoteks värderingar är Vilja, Relationsskapande och Inspirerande. Tillsammans med dina kollegor skapar ni en inspirerande arbetsmiljö som känns hela vägen ut till kunden. Du kommer med din kompetens och personlighet att bidra till engagemang, ett gott ledarskap med god kommunikation, kvalitativ läkemedelsanvändning och patientsäkerhet.
Vi söker dig Apotekschef
• som är leg receptarie eller leg apotekare
• som har goda ledaregenskaper och god kommunikationsförmåga
• som har ett ekonomiskt intresse
• som vill skapa goda relationer till våra kunder
• som har vilja att bygga upp DocMorris Apotek till det bästa apoteket och kundens första val
• som vill möta våra kunders behov av professionell service
Meriterande
• flerårig erfarenhet av arbete som receptarie eller apotekare
• tidigare ledarerfarenhet och erfarenhet av att bygga team
• erfarenhet av budgetarbete och uppföljningar
• erfarenhet av kvalitetsarbete
Vi söker dig Farmacevt
• som är leg apotekare eller leg receptarie, gärna med något/några års erfarenhet
• som vill skapa goda relationer till våra kunder
• som har vilja att bygga upp DocMorris Apotek till det bästa apoteket och kundens första val
• som vill möta våra kunders behov av professionell service
Det är meriterande om du har arbetat med någon form av kvalitetsarbete.
Tjänsten är på heltid med tillträde efter överenskommelse. Låter detta intressant? Välkommen med din ansökan snarast. Urval och intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag.
Företag
Kategori
Utbildningsnivå
Universitet/Högskola, KY-utbildning
Liknande jobb
- Chef till konkurrensavdelning
Jurek Bemanning Sverige AB - Stockholm - 2012-01-30 - Avdelningschef Gata-Park
Mercuri Urval - Norrtälje - 2012-01-19 - Pöyry SwedPower söker avdelningschef Dam Safety&Design
Pöyry - Dalarnas län, Fler regioner - 2012-01-26 - Your ticket to the world of Pon
Pon Equipment AB - Sverige - 2011-11-02 - Är Du en butikschef i toppklass? Bra. Tele2Butikerna växer kraftigt och vill ha dig!
Tele2Butikerna AB - Stockholms län - 2012-01-27 - Färskvaruchef
Vanadisvägen matmarknad - Stockholm - 2011-12-15 - Butikschef Stockholm
Region Väst - Stockholm - 2011-11-14 - BUTIKSCHEF TILL TEKNISKA MUSEET
Tekniska museet - Stockholm - 2012-02-08



