Jämtlands län, Legitimerad läkare
10 distriktsläkare till Östersund
Beskrivning av arbetsplatsen
God hälsa och Positiv livsmiljö är nyckelorden i landstingets verksamhetsidé. Det betyder att landstingets ska vårda de människor som är sjuka. Men det betyder också att landstinget ska arbeta med förebyggande insatser för att hjälpa människor att hålla sig friska.
Att verka för positiv livsmiljö betyder att landstingets ansvarsområde också sträcker sig utanför hälso- och sjukvårdsområdet. Genom ett aktivt arbete inom kultur, utbildning och näringsliv bidrar landstinget till att skapa ett län som invånarna kan trivas och mår bra i.
Arbetsuppgifter
Primärvården, enligt hälsoval, i Jämtlands läns landsting är uppdelad i 8 närvårdsområden. Till närvårdsområde Östersund som består av 7 hälsocentraler söker vi nu 10 distriktsläkare enligt nedan:
Frösö Hälsocentral - 3 st
Här arbetar ca 45 medarbetare för att gemensamt ta hand om det vårdbehov som områdets ca 12000 listade har. Närvårdsområdets största hälsocentral.
Odensala Hälsocentral - 1 st
Belägen ca 5 km utanför centrala Östersund med ca 10500 listade. Här arbetar ca 35 medarbetare tillsammans.
Torvalla Hälsocentral - 2 st
I ett av Östersunds "nyare" bostadsområden ca 8 km från city arbetar ca 20 medarbetare tillsammans för att möta vårdbehovet av områdets ca 6000 listade.
Brunflo Hälsocentral - 1 st
Ca två mil utanför Östersund finns Brunflo hälsocentral som har ca 8000 listade och ca 25 medarbetare.
Zätagränds Hälsocentral - 3 st
Beläget i centrala Östersund och en av närvårdsområdets större hälsocentraler. Här arbetar ca 40 medarbetare för att ge vård och service till de närmare 11000 medborgare som är listade vid hälsocentralen.
Vid alla hälsocentralerna finns förutom läkare och distriktssköterska även lab, sjukgymnastik, psykosociala enheter, MVC och BVC samt väl utvecklade profilmottagningar inom diabetes, astma och hjärtsvikt/blodtryck. I uppdraget finns även kommunal hemsjukvård samt distriktssjuksköterskeledda mottagningar innefattande diabetes, hypertoni, KOL-astma samt övervikt och livsstilsförändringar.
Utvecklingsarbete, såväl universitetsanknutna forskningsprojekt som vardagsnära förändringsarbete, främjas.
Kompetenskrav
I första hand söker vi dig som är specialistläkare inom allmänmedicin, även om andra specialiteter också kan vara av intresse.
Anställning
Anställningsform:Tillsvidareanställning
Omfattning:Heltid. 100%
Löneform:Månadslön
Varaktighet:Tillsvidare
Arbetstid: Dagtid. Jour och beredskap.
Tillträde: Enligt överenskommelse.
Antal platser: 9
Senaste ansökningsdag: Rekrytering sker fortlöpande
Arbetsgivarens referensnummer: LS/1645/2011
Kontaktperson(er)
Ulla Ledin , Verksamhetschef närvårdsområde Östersund
Tel: ******
Mobil: ******
E-post: ******
Inger Persson , Enhetschef Frösö hälsocentral
Tel: ******
Mobil: ******
E-post: ******
Monica Holmström , Enhetschef Odensala hälsocentral
Tel: ******
Mobil: ******
E-post: ******
Viveka Norlund Elmroth , Enhetschef Zätagränds hälsocentral
Tel: ******
Mobil: ******
E-post: viveka.norlund-elmroth@ jll.se
Lars Westergren , Enhetschef Torvalla hälsocentral
Tel: ******
Mobil: ******
Fackliga Företrädare
Läkarförbundet Hamid Katouzian , Distriktsläkare
E-post: ******
Märk din ansökan med "hälsojobb.se"
Företag
Kategori
Utbildningsnivå
Universitet/Högskola
ID
1110678
Liknande jobb
- Läkare sökes!
Doc Care AB - Sverige - 2012-05-16 - Läkare sökes!
Skandinavisk Hälsovård AB - Sverige - 2012-04-26 - JÄMTLAND Legitimerad eller specialist läkare
Svensk läkartjänst LILAB - Jämtlands län - 2012-01-12



